DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek
aktualizováno: 26.06.2010 19:39:03

AQUA TOUR

Maďarsko info

 

Maďarsko

Maďarsko bylo ještě donedávna naším jižním sousedem. Největšími lákadly Maďarska jsou jezero Balaton, lázeňská městečka, léčivé termální prameny, tokajské víno, tradiční klobásy, čardáš a typický maďarský guláš. Za zmínku stojí i Maďarská metropole Budapešť. Navštivte Maďarsko a poznejte jaká je maďarská pohostinnost a přívětivost!

 

Časový rozdíl: +0 hodin

 Základní údaje

Oficiální název:
Republika Maďarsko

Hlavní město:
Budapešť

Další města:
Debrecen, Miskolc, Szeged, Pécs, Györ

Rozloha:
93 033 km2


Ekonomické údaje

Měna:
1 forint (HUF) = 100 fillerů

Orientační ceny:
Orientační ceny potravin a nápojů v Kč:
1 l Mléko 2,8% tučnosti 18,10, 1 kg Vepřová kotleta 131,40, 1 kg Sýr ementál 207,10, 1 kg Bílý chléb 18,10, 1 ks Pečiva 1,60, 1 kg Salámu 399,80, 1 kg Brambor 8,40, 1 l Minerální vody 21,30, 1 ks Kopeček zmrzliny 8,40, 2 l Cola, Fanta 36,90, 0,5 l Pivo 20,10, 0,7 l Víno červené 59,70, 0,7 l Víno bílé 47,40.

Podnebí:
Je zde kontinentální podnebí; nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou -1,3° C, nejteplejším červenec s 23,2° C a srpen 21,3° C.


Obyvatelstvo

Počet obyvatel:
10 045 000

Národnostní složení:
Maďaři 90%, Romové 4%, Němci, Židé, Slováci

Náboženství:
katolíci 68%, protestanti 25%, bez vyznání 8%

Gramotnost:
99%

Úřední jazyk:
maďarština


Formality

Vízum:
Občané ČR nepotřebují k cestě do Maďarska víza. Po příjezdu do MR občan České republiky nemá přihlašovací povinnost. Může se zdržovat na území Maďarska bez dalšího povolení max. po dobu 90 dnů. Po tomto termínu musí požádat o povolení k pobytu.

Cestovní doklady:
Občan České republiky může vstoupit na území Maďarské republiky s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem (vydávány od roku 1993, tzn. od vzniku České republiky) a pobývat tam bez dalšího povolení 90 dnů.

Konzulát:
Velvyslanectví České republiky v Maďarsku
Cseh Köztársaság Nagykövetsége
Rózsa utca 61, Budapest VI.
1064
tel:00361/3510539

Elektrické napětí:
220V

Rizika:
Často dochází k okrádání českých občanů na dálnici M1 v úseku Győr - Budapest. Skupina zlodějů zastavuje auta přímo na dálnici, nebo si vyhlídne oběť na odpočívadle. Snaží se vylákat řidiče z auta ( začne vypouštět pneumatiku ) a když řidič vystoupí, druhý člen skupiny ukradne volně vystavenou tašku nebo peněženku z auta. Budapešť je velkoměsto, ve kterém je bezpečnostní situace srovnatelná s Prahou. Je třeba dávat pozor zejména na kapesní krádeže.

Letoviska:

 

 

Zajímavosti

Margaretin ostrov: Nejcennějším a největším parkem Budapešti je dva kilometry dlouhá zelená oáza mezi mosty Margarety a Árpáda.
Pohoří Börzsön: Börzsöny, turisty často vyhledávané pohoří s více než 335 prameny a bystřinami. Vyhaslé sopečné kužele, strmé rokle a bizarní skalní výjevy utvářejí Chráněnou krajinnou oblast Börzsöny.
Ipolytarnóc: Zde můžeme nalézt přes 1200 stop starých 22 milionů let. Výbuch sopky překvapil zvířata u vodní hladiny a měkký pískovec zakonzervoval jejich stopy - nosorožců, kopytníků, šelem a ptáků.
Balaton: V délce 77 km leží uprostřed Transdanubie "maďarské moře". Má sametově měkkou vodu se žlutozeleným leskem. Balaton se stal pro svoje přírodní bohatství oblíbeným místem rekreace.
Badacsony: Vyhaslý vulkán ve tvaru rakve s výškou 436 m proslul svými geologicky zajímavými "čedičovými varhanami" a vinicemi.


Památky

První písemné památky na území dnešního Maďarska pocházejí z období Římské říše. Římané za vlády císaře Augusta obsadili celé Zadunají a vytvořili tak svoji provincii nazvanou Panonie. Tato událost se datuje k roku 12 př. n. l.. Kočovné kmeny Maďarů se na území dnešního Maďarska přistěhovaly koncem 9.st.n.l. pod vedením Arpáda. Dějiny Maďarska jsou od 2.poloviny 14. st. poznamenány boji proti Turkům, podnikajícím sem útočné výpady z Balkánského poloostrova.
Prvního velkého vítězství proti Turkům dosáhl až roku 1456 János Hunyadi v bitvě u Bělehradu. Velmi dobře v bojích s Turky si vedl také Jánosův syn, král Matyáš, který organizoval žoldnéřské vojsko. V bitvě u Moháče roku 1526 padl mladý panovník Ludvík Jagellonský a Turci tuto bitvu vyhráli. Do čela státu je zvolen Ludvík Habsburský, ale není jednotně uznáván celou uherskou šlechtou. Toho využili Turci a roku 1541 obsadili královský hrad Budín. Nastalo období turecké nadvlády a země byla rozdělena na dvě části: malá západní část země spolu s většinou Slovenska spadala pod Habsburskou monarchii a většina Maďarska spolu s Budínem byla obsazena Turky. Celkově zabíralo území obsazené Turky více než dvě třetiny dnešní rozlohy Maďarska. Turecká nadvláda trvala 150 let a zanechala po sobě velmi málo kulturních památek, povětšinou pouze lázně a mešity ve větších městech.
Těžištěm národního a kulturního života bylo v této době Sedmihradsko. Roku 1686 byli Turci vyhnáni z Budína a roku 1699 byly vyhlášením karlovického míru osvobozeny celé Uhry. Současně se rozšiřovala moc Habsburků a země byla pustošena žoldnéřskými vojsky ve službách vídeňského dvora. Roku 1703 proběhlo povstání pod vedením Františka II. Rákócziho. Spolek mladých intelektuálů "Březnová mládež" ve spojení s reformátorem Lajosem Kossuthem shrnuli své požadavky do 12 bodů dne 15.3.1848. Zemský sněm stavů zasedající v Bratislavě je pod tlakem zpráv o revoluci ve Vídni a Budapešti přijal. Císař Ferdinand V. jmenoval 1.4.1848 první samostatné zodpovědné uherské ministerstvo. Dále potvrdil zrušení poddanství i zákony o samostatnosti země. Vídeňská vláda záhy tyto výroky omezuje a podniká kroky k potlačení revoluce.
Po potlačení revoluce byla země začleněna opětovně do habsburské monarchie.Po porážce Rakouska roku 1866 ve válce s Pruskem došlo k vnitropolitickým potížím uvnitř monarchie. To vedlo k rakousko-uherskému vyrovnání. Vyrovnání rakouské buržoazie a šlechty s uherskou šlechtou, ovšem na úkor dalších národů, například Čechů.
Tím se říše přetvořila na Rakousko-Uhersko a František Josef I. se dal korunovat na uherského krále. Podle předem daných zásad vyrovnání se každá země řídila samostatně, obě měly vlastní sněm, vojenské záležitosti, zahraniční a finační politika byla ale řízena společně a úřední řečí armády zůstala nadále němčina.
V období průběhu 2.světové války stálo Maďarsko na straně fašistického Německa. Boje na blízké východní frontě měly za následek zničení velké části maďarských vojsk. Stát byl obsazen v březnu roku 1944 německými vojsky v důsledku sílícího protifašistického odporu. Začíná doba krutovlády Szalásiho - vůdce maďarských fašistů. Koncem roku 1944 vstupuje na území Maďarska sovětská armáda. Po osvobození Debrecínu je vytvořena prozatimní vláda, která vyhlašuje válku Německu. Budapešť je osvobozena v únoru 1945.